nmПольща | PolskaУкраїна | Ukraina

У Польщі розповіли про деталі зустрічі Зеленського і Дуди [UA/PL]

0
Поширень | Udostępnień

Зустріч президентів України і Польщі Володимира Зеленського і Анджея Дуди тривала дві години, а висновки з цієї розмови є “дуже оптимістичними”.

Про це в ефірі TVN24 заявив голова Бюро міжнародної політики канцелярії президента Польщі Якуб Кумох, передає Укрінформ.

“Українська сторона поінформувала про те, що почула у Вашингтоні. Більшість інформації є таємною, але висновки є дуже і дуже оптимістичними. І це найважливіша звістка, про яку можна сказати”,- заявив Кумох.

Як підкреслив голова Бюро міжнародної політики, росія розраховувала на те, що використає зиму для посилення втоми від війни і намагалася створити медійну картинку про те, що частина країн Заходу виступає за негайні поступки у бік росії.

“Українці отримали дуже чіткі запевнення з боку США, що це не лише неправда, але й те, що США й надалі будуть на їхньому боці”,- наголосив Кумох.

Міністр канцелярії президента Польщі підкреслив, що вся українська делегація була задоволена візитом, особливо позитивно було сприйнято питання щодо згоди на передачу Україні ЗРК Patriot.

“Сподіваємося, що незабаром ці ракети захищатимуть українське небо”,- підкреслив польський політик.

Кумох також повідомив, що Польща від початку була поінформована про візит Зеленського, але з огляду на питання безпеки тримала це в таємниці.

“Зеленський зараз не лише найголовніший регіональний партнер Польщі, але й особистий друг Анджея Дуди”,- констатував Кумох.

Як повідомляв Укрінформ, президенти Зеленський і Дуда порушили широкий спектр тем з акцентом на посилення обороноздатності Української держави та гуманітарні питання, що надзвичайно важливі, зокрема, для українських тимчасових переселенців, які були змушені виїхати з України, рятуючись від війни.Як повідомлялося, напередодні Президент Володимир Зеленський здійснив візит до Сполучених Штатів Америки, де зустрівся з Президентом США Джозефом Байденом і виступив у Конгресі.

[PL] W Polsce opowiedziano o szczegółach spotkania Zełenskiego z Dudą

Spotkanie prezydentów Ukrainy i Polski Wołodymyra Zełenskiego i Andrzeja Dudy trwało dwie godziny, a wnioski z tej rozmowy są „bardzo optymistyczne”.

Poinformował o tym na antenie TVN24 szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Jakub Kumoch, donosi Ukrinform.

„Strona ukraińska poinformowała o tym, co usłyszała w Waszyngtonie. Większość informacji jest tajna, ale wnioski są bardzo, bardzo optymistyczne. I to jest najważniejsza wiadomość, jaką można powiedzieć” – powiedział Kumoch.

Jak podkreślił szef Biura Polityki Międzynarodowej, Rosja liczyła na wykorzystanie zimy do zwiększenia zmęczenia wojną i starała się wykreować w mediach wizerunek, że niektóre państwa zachodnie opowiadają się za natychmiastowymi ustępstwami wobec Rosji.

„Ukraińcy otrzymali od USA bardzo jasne zapewnienia, żen to nie tylko nieprawda, ale także, że USA nadal będą po ich stronie” – podkreślił Kumoch.

Minister Kancelarii Prezydenta RP podkreślił, że cała delegacja ukraińska jest zadowolona z wizyty, a szczególnie pozytywnie odebrano kwestię wyrażenia zgody na przekazanie Ukrainie systemu obrony powietrznej Patriot.

„Mamy nadzieję, że wkrótce te rakiety będą chronić ukraińskie niebo” – podkreślił polski polityk.

Kumoch powiedział też, że Polska od początku była informowana o wizycie Zełenskiego, ale utrzymywała ją w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa.

„Zełenski jest teraz nie tylko najważniejszym regionalnym partnerem Polski, ale także osobistym przyjacielem Andrzeja Dudy” – powiedział Kumoch.

Jak donosi Ukrinform, prezydenci Zełenski i Duda poruszyli szeroki wachlarz tematów, z naciskiem na wzmocnienie zdolności obronnych państwa ukraińskiego oraz kwestie humanitarne, które są niezwykle ważne w szczególności dla ukraińskich migrantów czasowych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia Ukrainy by uciec przed wojną.

Jak informowaliśmy, prezydent Wołodymyr Zełenski złożył wizytę w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdzie spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem i przemawiał w Kongresie.

Ukrinform / fot. Офіс Президента України