nmКордон | GranicaПольща | PolskaУкраїна | Ukraina

Роз’яснюємо: умови в’їзду і перебування громадян України по закінченню безвізу [UA/PL]

0
Поширень | Udostępnień

Днями інтернет сколихнула новина про те, що українці, які виїхали з Польщі до України на кілька днів чи тижнів, не зможуть повернутися до Польщі, якщо перебували на її території більше, як 90 днів. Українці говорять, що прикордонники посилаються на використання днів безвізу, визначених у Шенгенському кодексі про кордони, що дозволяє перебувати в ЄС лише 90 днів протягом 180 днів. Тобто, щоб повернутися до Польщі потрібно буде 90 днів чекати на проходження терміну так званого «коридору».

В зв’язку з цим на адреси консульств почало надходити багато запитів щодо роз’яснення підстав в’їзду і виїзду на територію Польщі. З цього приводу Посольство України в Республіці Польща надало роз’яснення щодо основних положень Спецустави.

Для початку розглянемо основні положення Спецустави.

Легальне перебування в Польщі громадян України, які прибули з України на територію Польщі з 24 лютого у зв’язку з воєнними діями, вважається законним строком на 18 місяців, якщо ці особи в’їхали на законних підставах та заявляли про свій намір залишитися на території Польщі (ст2. п.1.).

Спеціальний закон також стосується громадян України, які мають карту поляка (ст.1 п.1), та подружжя, які не мають українського громадянства (якщо вони прибули з України) ст.1 п.2).

Положення не поширюються на осіб, які мають:

 • дозвіл на постійне проживання в Польщі,
 • дозвіл на довгострокове проживання в ЄС,
 • дозвіл на тимчасове проживання в Польщі,
 • статус біженця,
 • додатковий захист,
 • дозвіл на толерантне перебування (ст2. п. 3.1).

Положення також не поширюються на осіб, які подали клопотання про міжнародний захист (статус біженця) або заявили про намір подати заяву про міжнародний захист на підставі статей Закону (ст2. п. 3.2).

Важливо зареєструвати в’їзд на територію Польщі. Якщо в’їзд не зареєстровано прикордонником, в’їзд може бути зареєстрований за заявою про номер PESEL, але не пізніше 60 днів з дня в’їзду (ст.3 п.2).

Громадянин України, на якого поширюється дія спецзакону, зможе отримати посвідку на тимчасове проживання на 3 роки (ст. 38 п. 3).

Заява може бути подана не раніше ніж через 9 місяців і не пізніше 18 місяців (ст 38. п.7).

Якщо громадянин України покидає територію Польщі більше, як на 1 місяць (за одну поїздку), він втрачає своє право перебувати в Польщі 18 місяців і користуватися всіма послугами, які дозволяє Спецустава. (ст. 11 п.2).

Тобто, згідно зі Спецуставою, громадяни України можуть вільно виїхати з території Польщі, поїхати, наприклад, до України, на термін до 1 місяця, і повернутися назад в Польщу зі збереженням усіх пільг. Якщо протермінують цей період, втратять всі пільги, зокрема, разом із 18-місячним перебуванням у Польщі.

Звідки ж виникли питання про «безвіз»?

Українці, які поїхали до Польщі після 24 лютого отримали право перебувати на території Польщі згідно Спецустави. Тобто, громадяни України, які евакуювалися до Польщі у зв’язку з військовими діями на території України, починаючи з 24 лютого 2022 року пересікали кордон з Польщею на основі різних документів, але на той час ще не було прийнято Спецустави.

Для більшості людей в’їзд до Польщі був дозволений у так званому надзвичайному режимі. Тому дехто в’їжджав на територію Польщі по безвізу на основі біометричного паспорту, дехто мав протерміновані документи, хтось їхав по Карті Поляка, дехто на підставі національних паспортів, водійських посвідчень, свідоцтв про народження.

Важливо, що подальше перебування українців в Польщі у зазначеному вище режимі вважається законним згідно з положеннями Спецустави про допомогу громадянам України від 12 березня 2022 року терміном на 18 місяців.

В статті 2 п. 1 чітко прописано, що особа, яка заявила про свій намір залишитися в Польщі, та в’їхала на територію Польщі з 24 лютого 2022 року, має законне право на  перебування на території Республіки Польща строком на 18 місяців (тобто до 24.08.2023). Одним із проявів наміру залишитися в Польщі є  оформлення номеру PESEL, адже без нього перебування в країні буде дещо ускладнене, так як людина не зможе отримати доступу до всіх державних послуг.

Тобто, Польща радо надала українцям не лише право перебувати на законних підставах впродовж 18 місяців, а й також доступ до безкоштовних медичних послуг на рівні з поляками, доступ до ринку праці, безкоштовне користування громадським транспортом, доступ українських дітей до польських шкіл і садочків, а також до ряду соціальних програм і матеріальних допомог. Але, все це надано лише для тих, хто справді виявив бажання залишитися на території цієї країни.

Таким чином, після використання права на проживання громадянином України за безвізовим режимом, тобто 90 днів у 180-денний період, його перебування на території Республіки Польща вважається законним. І всіх тих людей, що пересікали кордон, тікаючи від війни в Україні, по внутрішніх документах, теж право перебування вважається законним.

Однак непорозуміння між українцями і працівниками прикордонної служби Польщі виникло банально через нерозуміння перших, що право перебувати на території Польщі в зв’язку зі збройним конфліктом не надає нам права довільно пересікати кордон без підстав, принципи Шенгенського кодексу продовжують діяти. Польська сторона жодним чином не обмежує ваше право повернутися до України. Однак працівники Державної прикордонної служби зобов’язані щоразу перевірити ціль і причини вашого в’їзду на територію Польщі.

Право перетинати кордон Польщі у вас є в рамках безвізу, тобто 90 із 180 днів. Поки у вас є безвіз – їздите куди хочете, однак лише якщо маєте візу, або плануєте залишитися в іншій країні і реалізувати в ній своє право на тимчасовий захист, якщо в’їхали про внутрішніх документах. Пам’ятайте, що правила, за якими туди можна поїхати та термін перебування, залежать від чинних в цих країнах правил, а положення польського законодавства не діють в інших країнах. Коли безвіз закінчився – у вас є офіційне право залишатись у Польщі до 24.08.2023. Залишатись, а не перетинати кордон без підстав. У якості пістав може бути новий термін безвізу, дійсна віза, карта побиту і т. д.

Ми звернулися із запитанням про повторний в’їзд на територію Республіки Польща для осіб, у яких вже закінчився термін безвізу до Речника Прикордонної служби Анни Міхальської. У відповіді, яку надіслала пані Ання зокрема йдеться про те, що кожного разу під час проходження контролю на кордоні щодо в’їзду іноземця на територію Польщі перевіряються умови в’їзду, в тому числі перевіряються обставини, пов’язані із застосуванням підстави дозволу в’їзду за особливою процедурою. Рішення про отримання дозволу на в’їзд приймається в індивідуальному порядку.  У ході проведених заходів також встановлюється, чи свідчать обставини, що супроводжують в’їзд іноземця, про намір залишитися на території Польщі.

 Якщо з обставин, пов’язаних з даним випадком, виходить, що основним центром життя іноземця на даний момент є територія іншої країни, а Польща – лише країна, яку ця особа відвідує на короткий час без наміру залишитися, тоді відповідно працівники прикордонної служби з’язують чи підпадає ще ця особа під умови, написані в положення ст. 2 п. 1

Простіше кажучи, ваші регулярні поїздки на територію іншої країни, дають привід з’ясувати чи продовжуєте ви потребувати захисту в Польщі, про який йдеться у Спецуставі. Тому працівники прикордонної служби приймають рішення у кожному випадку індивідуально, адже завжди можуть перевірити чи ви тікаєте із зони активних бойових дій, або ж їдете по іншим причинам. Тому, якщо ви повернулися в Україну, де все було відносно спокійно, але за якийсь час, ситуація погіршиться, то вас пустять знову до Польщі, в інших випадках – на розгляд працівників прикордонної служби.

Калькулятор для розрахунку допустимого терміну перебування за короткостроковою шенгенською візою доступний за посиланням.

[PL] Wyjaśniamy: warunki wjazdu i pobytu obywateli Ukrainy po zakończeniu okresu bezwizowego

Ostatnio internetem wstrząsnęła wiadomość, że Ukraińcy, którzy wyjechali z Polski na Ukrainę na kilka dni lub tygodni, nie będą mogli wrócić do Polski, jeśli przebywają na jej terytorium dłużej niż 90 dni. Ukraińcy mówią, że straż graniczna odnosi się do stosowania dni bezwizowych określonych w kodeksie granicznym Schengen, co pozwala im przebywać w UE tylko 90 dni w ciągu 180 dni. Czyli na powrót do Polski trzeba będzie poczekać 90 dni na przejście tak zwanego „korytarza”.

W związku z tym na adresy konsulatów zaczęło napływać wiele prośby o wyjaśnienie powodów wjazdu i wyjazdu z Polski. W związku z tym Ambasada Ukrainy w RP udzieliła wyjaśnień dotyczących głównych postanowień specustawy. Na początek rozważ główne postanowienia specustawy.

Legalny pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli z Ukrainy na terytorium Polski od 24 lutego w związku z działaniami wojskowymi, uznaje się za legalny okres 18 miesięcy, jeżeli osoby te wjechały legalnie i zadeklarowały zamiar pozostania na terytorium Polski (art. 2. pkt 1.).

Ustawa specjalna dotyczy również obywateli Ukrainy, którzy posiadają Kartę Polaka (art. 1 pkt 1) oraz małżonków, którzy nie posiadają obywatelstwa ukraińskiego (jeżeli pochodzą z Ukrainy) art. 1 pkt 2).

Przepisy nie dotyczą osób, które posiadają:

 • zezwolenie na pobyt stały w Polsce,
 • zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego w UE,
 • zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce,
 • status uchodźcy,
 • dodatkowa ochrona,
 • tolerancyjne zezwolenie na pobyt (art. 3.1 ust. 3.1).

Przepisy nie dotyczą również osób, które złożyły wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej (status uchodźcy) lub zgłosiły zamiar ubiegania się o ochronę międzynarodową na podstawie artykułów ustawy (art. 2 ust. 3.2).

Ważne jest, aby zarejestrować wjazd do Polski. Jeżeli wpis nie jest zarejestrowany przez straż graniczną, wpis może być zarejestrowany na wniosku o nadanie numeru PESEL, nie później jednak niż 60 dni od dnia wjazdu (art. 3 ust. 2).

Obywatel Ukrainy, który podlega specjalnej ustawie, będzie mógł uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy na okres 3 lat (art. 38 ust. 3).

Wniosek można złożyć nie wcześniej niż za 9 miesięcy i nie później niż 18 miesięcy (art. 38 ust. 7).

Jeżeli obywatel Ukrainy opuszcza terytorium Polski na dłużej niż 1 miesiąc( na jedną podróż), traci prawo do przebywania w Polsce przez 18 miesięcy i korzystania ze wszystkich usług, na które zezwala specustawa. (art. 11 ust. 2).

Oznacza to, że zgodnie ze specustową obywatele Ukrainy mogą swobodnie opuścić Polskę, wyjechać na przykład na Ukrainę na okres do 1 miesiąca i wrócić do Polski ze wszystkimi świadczeniami. Jeśli ten okres się przedłuży, stracą wszystkie świadczenia, w tym 18-miesięczny pobyt w Polsce.

Skąd wzięły się pytania o „bezwizowy”?

Według specustawy Ukraińcy, którzy wyjechali do Polski po 24 lutego, otrzymali prawo pobytu w Polsce. Oznacza to, że obywatele Ukrainy ewakuowani do Polski w związku z działaniami wojennymi na terytorium Ukrainy, począwszy od 24 lutego 2022 r., przekroczyli granicę z Polską na podstawie różnych dokumentów, ale w tym czasie nie zostały przyjęte żadne specjalne ustawę.

Dla większości osób wjazd do Polski był dozwolony w ramach tzw. trybie ekstraordynaryjnym. Dlatego niektórzy wjeżdżali do Polski bezwizowo na podstawie paszportu biometrycznego, niektórzy mieli przeterminowane dokumenty, niektórzy podróżowali na polskiej karcie, niektórzy na podstawie paszportów krajowych, prawa jazdy, aktów urodzenia.

Ważne jest, że dalszy pobyt Ukraińców w Polsce w powyższym reżimie będę uważany za legalny zgodnie z postanowieniami Specjalnej Ustawy przez okres 18 miesięcy.

Art. 2 ust. 1 wyraźnie stanowi, że osobie, która zadeklarowała zamiar pozostania w Polsce i wjechała do Polski od dnia 24 lutego 2022 r., przysługuje prawo pobytu na terytorium RP przez okres 18 miesięcy (tj. przed 24.08.). 2023). Jednym z przejawów zamiaru pozostania w Polsce jest rejestracja numeru PESEL, gdyż bez niego pobyt w kraju będzie nieco utrudniony, gdyż dana osoba nie będzie mogła uzyskać dostępu do wszystkich usług publicznych.

Oznacza to, że Polska chętnie przyznała Ukraińcom nie tylko prawo do legalnego pobytu przez 18 miesięcy, ale także dostęp do bezpłatnych usług medycznych na równi z Polakami, dostęp do rynku pracy, bezpłatne korzystanie z komunikacji miejskiej, dostęp dzieci ukraińskich do polskich szkół i przedszkoli, a także do szeregu programów socjalnych i świadczeń materialnych. Wszystko to jest jednak zapewnione tylko tym, którzy naprawdę chcą zostać w tym kraju.

Tak więc, po wykorzystaniu prawa pobytu przez obywatela Ukrainy w ruchu bezwizowym, czyli 90 dni w okresie 180-dniowym, jego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się za legalny. I wszystkich tych ludzi, którzy przekroczyli granicę, uciekając przed wojną na Ukrainie, zgodnie z dokumentami wewnętrznymi, również prawo pobytu jest uważane za legalne.

Jednak nieporozumienie między Ukraińcami a Państwową Straż Graniczną powstało banalnie z powodu nieporozumienia, bo ci pierwsi nie rozumieli, że prawo do pobytu w Polsce w związku z konfliktem zbrojnym nie daje nam prawa do przekraczania granicy bez powodu – kontynuuje kodeks Schengen. Strona polska w żaden sposób nie ogranicza Twojego prawa do powrotu na Ukrainę. Jednak Państwowa Straż Graniczna ma obowiązek każdorazowo sprawdzić cel i powody Twojego wjazdu do Polski.

Prawo do przekraczania granicy polskiej masz w ramach bezwizowej, czyli 90 z 180 dni. Dopóki masz bezwizowy – jedź tam, gdzie chcesz, ale tylko jeśli masz wizę, lub planujesz pozostać w innym kraju i zrealizować w nim swoje prawo do tymczasowej ochrony, jeśli wjechali o wewnętrznych dokumentach. Pamiętaj, że zasady, według których można tam pojechać i czas pobytu, zależą od obowiązujących w tych krajach przepisów, a przepisy polskiego prawa nie obowiązują w innych krajach. Po zakończeniu okresu bezwizowego masz oficjalne prawo do pobytu w Polsce do 24.08.2023. Zostać, a nie przekroczyć granicę bez podstawy. Jako postaw może być nowy termin bezwizowy, ważna wiza, karta pobytu itp.

Zwróciliśmy się z pytaniem o ponowny wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dla osób, u których już upłynął termin bezwizowy do Rzecznika Służby Granicznej Anny Michałskiej. W odpowiedzi, którą nam wysłała w szczególności, mowa jest o tym, że za każdym razem że każdorazowo podczas kontroli granicznej na wjazd cudzoziemca na terytorium RP weryfikowane są warunki wjazdu, w tym badane są okoliczności co do zastosowania podstaw do umożliwienia wjazdu w trybie szczególnym. Decyzja dotycząca uzyskania zezwolenia na wjazd jest podejmowana indywidualnie. W  toku realizowanych działań ustalane jest również czy towarzyszące wjazdom cudzoziemca okoliczności wskazują na zamiar pozostania na terytorium RP.

W przypadku bowiem, gdy z okoliczności towarzyszących danej sprawie wynika, że  obecnie głównym ośrodkiem życiowym cudzoziemca  jest terytorium innego państwa, zaś Polska jest jedynie krajem, który ta osoba krótkotrwale odwiedza bez zamiaru pozostania, to z pewnością w tej sytuacji należałoby dokonać analizy celem ustalenia, czy osoba w dalszym ciągu pozostaje beneficjentem przepisu art. 2 ust. 1.

Mówiąc prościej, Twoje regularne podróże na terytorium innego kraju, dają powód, aby dowiedzieć się, czy nadal potrzebujesz ochrony w Polsce, o której mowa w Specustwie. Dlatego pracowniki Straż Graniczna podejmują decyzje w każdym przypadku indywidualnie, ponieważ zawsze mogą sprawdzić, czy uciekają z strefy aktywnych działań bojowych, czy też jeżdżą z innych powodów. Dlatego, jeśli wróciliście na Ukrainę, gdzie wszystko było stosunkowo spokojne, ale za jakiś czas sytuacja pogorszy się, to was pozwolą ponownie do Polski, w innych przypadkach – na rozpatrzenie Straż Graniczna.

Kalkulator do obliczania dopuszczalnego okresu pobytu na podstawie krótkoterminowej wizy Schengen jest dostępny pod linkiem.

Дай відповідь | Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *