nmУкраїна | Ukraina

Українців за кордоном зобов’язали ставати на військовий облік [UA/PL]

0
Поширень | Udostępnień

30 грудня Кабінет Міністрів України затвердив новий Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Згідно з Постановою на закордонні дипломатичні установи України покладаються такі обов’язки та повноваження:

  • інформувати громадян, які перебувають на тимчасовому консульському обліку та досягли призовного віку і не мають відстрочки або не звільнені від призову на строкову військову службу, про початок чергового призову громадян України на строкову військову службу;
  • сприяти поверненню військовозобов’язаних та резервістів в Україну в разі проведення мобілізації та у воєнний час (в особливий період);
  • повідомляти у семиденний строк з дня взяття на консульський облік або зняття з нього про призовників, військовозобов’язаних та резервістів відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки за місцем перебування їх на військовому обліку;
  • вести військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які перебувають на тимчасовому консульському обліку, за списком (додаток 15). Список зберігається в закордонній дипломатичній установі України протягом п’яти років.

Зняття з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які виїжджають за кордон на строк більше трьох місяців, здійснюється після особистого прибуття їх до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки з документами, що підтверджують виїзд за кордон.

«Призовники, військовозобов’язані та резервісти, які виїжджають за кордон на строк до трьох місяців, з військового обліку не знімаються.», – йдеться в Постанові. Якщо ж громадянин України перебуває за кордоном не більш як три місяці, він може не ставати на військовий облік.

[PL] Ukraińcy przebywający za granicą zostali zobowiązani do rejestracji do służby wojskowej

30 grudnia Gabinet Ministrów Ukrainy zatwierdził nowy porządek organizacji i prowadzenia ewidencji wojskowej poborowych, żołnierzy i rezerwistów. Zgodnie z dekretem zagraniczne placówki dyplomatyczne Ukrainy mają następujące obowiązki i uprawnienia:

  • poinformować obywateli, którzy są na tymczasowej ewidencji konsularnej i osiągnęli wiek poboru i nie mają odroczenia lub są zwolnieni z poboru do pilnej służby wojskowej, o rozpoczęciu kolejnego poboru obywateli Ukrainy do pilnej służby wojskowej;
  • promują powrót żołnierzy i rezerwistów na Ukrainę w przypadku mobilizacji i w czasie wojny (w okresie specjalnym);
  • zgłaszać poborowych, żołnierzy i rezerwistów do odpowiednich rejonowych (miejskich) terenowych ośrodków  wojskowych i pomocy społecznej, władz SBU, jednostek Służby Wywiadu w miejscu ich rejestracji wojskowej w terminie 7 dni od dnia wpisania do rejestru konsularnego lub usunięcie z niego;
  • prowadzić akta wojskowe poborowych, żołnierzy i rezerwistów, którzy znajdują się w tymczasowych aktach konsularnych, zgodnie z wykazem (załącznik 15). Lista jest przechowywana w zagranicznej placówce dyplomatycznej Ukrainy przez pięć lat.

Usunięcie z ewidencji wojskowej poborowych, żołnierzy i rezerwistów, którzy wyjeżdżają za granicę na okres dłuższy niż trzy miesiące, następuje po osobistym przybyciu ich do odpowiedniego Okręgowego (miejskiego) terytorialnego centrum rekrutacji i wsparcia społecznego, organu SBU, jednostki Służby Wywiadu Zagranicznego z dokumentami potwierdzającymi wyjazd za granicę.

„Poborowi, żołnierze i rezerwiści, którzy wyjeżdżają za granicę na okres do trzech miesięcy, nie są usuwani z ewidencji wojskowej” – czytamy w rozporządzeniu. Jeśli obywatel Ukrainy przebywa za granicą nie dłużej niż trzy miesiące, może nie zostać zapisany do rejestru wojskowego.

fot. pixabay.com