nmПольща | Polska

Президент: правда про Волинську різанину має бути категорично озвучена. Проте,  мова не про помсту [UA/PL]

0
Поширень | Udostępnień

Правда про волинську різанину, цей геноцид має бути чітко й рішуче висловлено, проте, мова йде не про помсту чи відплату. Те, що сьогодні відбувається між поляками та українцями, є найкращим доказом цього, поляки допомагають українській нації, – наголосив у понеділок президент Анджей Дуда.

Президент повідомив, що в понеділок Президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради України законопроєкт про надання полякам особливого статусу в Україні. «Сьогодні Україна цим актом і жестом Президента робить символічне запрошення: «Ми раді Вас вітати, у нас Ви на особливих правах», нехай це також буде для нас знаком, у всіх тих питаннях, про які часто важко говорити, – сказав Анджей Дуда.

Президент, разом із прем’єр-міністром Матеушем Моравецьким, взяв участь у понеділок у вшануванні Національного дня пам’яті жертв геноциду, вчиненого українськими націоналістами проти громадян Другої Речі Посполитої. Церемонія відбулася у Skwer Wołyński у Варшаві.

«Щороку початок липня, для нас, поляків, це завжди важкий час, ще з 1943 року, саме тоді одинадцятого липня, у криваву неділю, прокотилася найбільша хвиля насилля проти поляків, які жили, зокрема, на Волині, на сході тодішньої окупованої Німеччиною Польщі», – сказав президент під час церемонії.

«Цей злочин, насправді був геноцидом, тому що його метою було здійснити етнічну чистку шляхом вбивства поляків і очистити цю землю від польської меншини», – наголосив він.

Він нагадав, що ці драматичні події забрали життя понад 100 тисяч людей. «На самій Волині було замордовано і вбито від 40 до 60 тисяч людей, про що ми з великим болем і відчаєм наголошуємо сусідам. Бо вони жили по сусідству, часто поріднені, пов’язані різними родинними, дружніми та кревними узами», – сказав президент. Він додав, що «нам сьогодні дуже важко це зрозуміти і пояснити собі, як це взагалі було можливо, як такі думки та емоції поселилися в душах, щоб одні люди могли готувати іншим людям таку долю».

«Ці події, – зазначив президент, – історичний, незаперечний факт, не якась вигадка, ідея, не якась історія, не легенда, в якій є лише зерно правди, а факт. Ми про це пам’ятаємо і будемо пам’ятати як нація, як суспільство, тому що це елемент нашої історії, дуже важкої історії, про це будуть пам’ятати, зокрема, багато поколінь поляків, чиї близькі загинули» – – підкреслив він.

«Сьогодні залишилось дуже мало свідків того злочину, тих, хто бачив все на власні очі, коли був дитиною. Як правило, ці люди пам’ятають крізь туман, той кошмар, коли їм врятували життя, коли вони втекли з батьками. (…) які були вигнані», – сказав президент. «Понад півмільйона носили і носять страшну рану, яка дуже важко загоюється, яка я сподіваюся, в більшості людей затяглася, але слід залишився», – продовжив Дуда.

Президент зазначив, що «важка, надзвичайно важка дискусія між нашими народами на цю тему триває десятиліттями». «Особливо за останні 30 років – відколи Польща стала суверенною та незалежною і відколи Україна також була незалежною та суверенною державою. (…) Важка тема – надзвичайно болюча для нас, яка вимагає жорсткої правди. Важка для українців, тому що за неї дуже соромно. Як це, зізнатися в цьому і сказати: «так, ми вбивали, так, це правда», – сказав президент.

«Важко, особливо в аспекті історії, яку ми, як поляки, маємо зрозуміти, що ті, кого ми знаємо, як вбивць, водночас були за Україну в інших місцях, в інший час і з іншим ворогом, там вони були героями і вони часто гинули від рук радянської влади, борючись з глибокою вірою за незалежну державу, за незалежну, вільну Україну. Як це важко, ми також знаємо», – сказав він.

«Але правду треба висловити твердо і чітко. Але що надзвичайно важливо в цьому всьому і на чому я хотів би дуже сильно наголосити, саме в цей час, в контексті драматичних і страшних подій на Волині, Волинської різанини, геноциду, які там були, на Сході, в контексті всіх цих стосунків, а потім акції «Вісла», всього того, що є таким важким у нашій спільній історії та драматичній пам’яті, треба чітко і твердо сказати: тут не йдеться про помсту, про будь-яку відплату. Немає кращого доказу цій позиції, ніж час, який ми проживаємо зараз. Хоч і такий важкий, але водночас те, що відбувається між поляками та українцями сьогодні, є найкращим доказом того, що йдеться не про помсту», – сказав Анджей Дуда.

Президент підкреслив, що «весь польський народ пам’ятає, що сьогодні немає поляків, які б не знали, що таке Волинська різанина». «І все-таки вони приймають українців під свій дах, простягають руку допомоги не тільки окремим людям, а й колективно, всій нації та державі. Тому йдеться не про помсту, не про те, щоб гнобити, грабувати», – оцінив він.

«Навпаки, як я сказав 3 травня – там, на цьому важкому столі в нашій історії між поляками та українцями, де лежали рушниці, сокири, вила, палиці, було покладено хліб і протягнуто руку, щоб допомогти, і її зустріли з вдячністю і часто зі сльозами. Ви чудово про це знаєте. Можливо, зі сльозами тому, що ця пам’ять також є пов’язана із соромом, про який я говорю», – сказав президент.

У своєму виступі Дуда також зазначив, що історія показує, що будь-яка дія, в тому числі помста, закінчується новою помстою. «Це останнє, що нам сьогодні потрібно один одному. Чи це словесна помста, чи, не дай Боже, фізична помста. (…) Тому що Варшава точно не є її бенефіціаром і, звичайно, не буде її бенефіціаром і Київ. Ви знаєте, хто буде найбільшим бенефіціаром. Той, хто намагається забрати в України волю і землю», – наголосив президент.

«Це важливий час. Я знаю, що багато хто каже: поки що все було тільки на словах. Обіцянки лунали з обох сторін, часто туманні. Подивіться на останню реальність: слів менше, ніж справ. За необережними дурними словами є миттєві наслідки», – сказав Дуда.

Президент також повідомив, що в понеділок Президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради України законопроєкт про надання полякам особливого статусу в Україні. «Це те, що відбувається сьогодні. Ви бачите протилежну ситуацію до попередньої – коли люди за будь-яку ціну намагалися позбутися поляків, також позбавляючи їх життя. Сьогодні Україна цим актом і жестом Президента робить символічне запрошення: «Ми раді Вас вітати, у нас Ви на особливих правах», нехай це також буде для нас знаком, у всіх тих питаннях, про які часто важко говорити, – сказав Анджей Дуда.

«Але ми теж хочемо запропонувати те ж саме. Хай буде так, адже це елементарна чесність, щоб там, де поховані українці на нашій землі, була й могила, було б ім’я та прізвище», – додав він. Президент сказав, що їх не буде стільки, «як на Волині чи в інших місцях», але, як він додав «заради Бога, давайте сьогодні не будемо торгувати цифрами».

«Я віддаю перевагу тому, щоб ми виступали за правду, за стільки правди, скільки ми можемо показати. За правду, за яку соромно, правду, яку можуть показати наші сусіди. Нехай на цій правді, в цьому невербальному шарі, побудується нові відносини між нашими народами, яке на моє глибоке переконання і нашим народам і обом нашим державам дуже потрібні в майбутньому, для того, щоб перетворити нашу слабкість на нашу силу», – заявив він.

Президент попросив бути обережними і на словах, тому що, як він підкреслив, «ми повинні шукати істину не ривками, а спокійними і виваженими діями, особливо в такій складній ситуації, яка є сьогодні». «Я глибоко вірю, що це вдасться реалізувати, і я обіцяю з цього місця, що все, що я робитиму, буде з глибокою вірою, що з іншого боку сьогодні є чесна та сприятлива атмосфера», – сказав Дуда.

Він додав, що глибоко вірить, а також очікує, що «з розважливістю та мудрістю це також буде реалізовано створеними для цього державними інституціями».

«Нам потрібна ця велика відповідальність за майбутнє по обидва боки цього кордону, про який не так давно Президент Володимир Зеленський говорив, як про такий, якого в принципі вже майже немає», – сказав Дуда.

«Буде Україна, я в це глибоко вірю, вільна, суверенна, незалежна. У майбутньому, я сподіваюся на століття, буде вільна, суверенна і незалежна Польща. І я вірю, що вони будуть зміцнювати одна одну в майбутньому і будемо в союзі. Так само, як в дружбі і згоді будуть наші два народи, пам’ятаючи свою історію, молячись, віддаючи данину пам’яті вбитим, але також розуміючи, що в історії були важкі моменти і були драматичні трагічні помилки», – наголосив президент.

«Драматично трагічні помилки, які ніколи не можуть бути повторені, якщо ми хочемо залишитися в цій частині Європи та світу як дві суверенні, незалежні нації, які живуть у своїх країнах», – зазначив Дуда.

Президент підкреслив, що глибоко вірить в те, що ми впораємося з цим надзвичайно складним викликом. «І що те, що відбувається останнім часом, останні кілька місяців, це майбутній, новий образ польсько-українських відносин, справді сусідських і справді братерських, народжених з руїн, буквально з руїн, коли дивишся на сусідську хату без хвилювань, а до ближнього ставишся з добротою», – зазначив він.

«Я глибоко вірю, що таким відносинам сприятиме Провидіння Боже і між нашими народами. Нехай Бог береже Польщу і польський народ. Хай Бог береже Україну і український народ. Вічна шана і слава героям. Вічна пам’ять загиблим. Хай живе Польща», – завершив свій виступ Анджей Дуда.

[PL] Prezydent: prawda o rzezi wołyńskiej musi być mocno wypowiedziana; ale nie chodzi o zemstę

Prawda o rzezi wołyńskiej, tym ludobójstwie, musi być jasno i mocno wypowiedziana; ale nie chodzi o zemstę czy odwet. To, co się dzieje dzisiaj między Polakami a Ukraińcami, jest tego najlepszym dowodem, Polacy niosą pomoc narodowi ukraińskiemu – podkreślił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent poinformował, że w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skierował do Rady Najwyższej Ukrainy projekt ustawy o nadaniu Polakom specjalnego statusu na Ukrainie. „Dzisiaj Ukraina poprzez ten akt i poprzez gest prezydenta składa symboliczne zaproszenie: Wy jesteście tutaj na szczególnych prawach witani. Niechże to też będzie dla nas jakimś znakiem, w tych wszystkich sprawach, w których mówić często trudno” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent – wraz z m.in. premierem Mateuszem Morawieckim – uczestniczył w poniedziałek w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość odbyła się na Skwerze Wołyńskim w Warszawie.

„To dla nas, Polaków, trudny czas zawsze – ten początek lipca każdego roku od tamtego pamiętnego 1943 roku, kiedy to dokładnie właśnie w lipcu, jedenastego, w krwawą niedzielę, doszło do największej fali, a w niedzielę do kulminacji zbrodni popełnianych w tamtych czasie na Polakach mieszkających w szczególności na Wołyniu, na wschodzie ówczesnej okupowanej przez Niemców Rzeczypospolitej” – mówił prezydent podczas uroczystości.

„Do zbrodni, która w istocie była ludobójstwem, albowiem celem jej było dokonanie czystki etnicznej poprzez wymordowanie Polaków, oczyszczenie tamtej ziemi z mniejszości polskiej” – podkreślił.

Przypomniał, że tamte dramatyczne wydarzenia zabrały życie w sumie ponad 100 tysiącom ludzi. „Na samym Wołyniu między 40 a 60 tysięcy zostało zamordowanych, zabitych, co z wielkim bólem i rozpaczą podkreślamy, przez sąsiadów. Bo przecież tak to było, że mieszkali po sąsiedzku, często skoligaceni, związani różnego rodzaju więziami rodzinnymi, przyjacielskimi, spokrewnieni” – powiedział prezydent. Dodał, że „bardzo ciężko nam jest dzisiaj to zrozumieć i sobie to wytłumaczyć, jak w ogóle wtedy było to możliwe, jakie żywioły obudziły się i zostały stworzone i rozbudzone w duszach, że ludzie ludziom mogli zgotować taki los”.

Te wydarzenia – zaznaczył prezydent – są „faktem historycznym, niezaprzeczalnym, nie żadnym wymysłem, pomysłem, nie żadną opowieścią, nie legendą, w której jest jakieś ziarno prawdy”, tylko faktem. „Pamiętamy o tym i będziemy jako naród, jako społeczeństwo pamiętali, bo to jest element naszej historii, bardzo trudnej historii, będą o tym w szczególności pamiętali pewnie jeszcze przez pokolenia ci, których najbliżsi poginęli” – zaznaczył.

„Dzisiaj świadków tamtej zbrodni jest już bardzo niewielu, tych, którzy na własne oczy widzieli, będąc dziećmi, wtedy z reguły, pamiętając jak przez mgłę, tamten koszmar, kiedy ratowano im życie, kiedy uciekali razem z rodzicami (…) tych, którzy zostali wygnani” – powiedział prezydent. „Ponad pół miliona nosiło i nosi w duszy straszliwą zadrę, ranę, bardzo często z wielkim trudem zabliźniającą się, mam nadzieję, że najczęściej już zabliźnioną, ale ślad pozostaje” – kontynuował Duda.

Prezydent zauważył, że „trudna, niezwykle trudna debata między naszymi narodami na ten temat trwa od dziesięcioleci”. „Zwłaszcza w ciągu ostatnich 30 lat – od kiedy jest suwerenna, niepodległa prawdziwie Polska i odkąd jest niepodległa, suwerenna Ukraina. (…) Trudny temat – dla nas ogromnie bolesny, domagający się twardego powiedzenia prawdy. Dla Ukraińców trudny, bo przede wszystkim ogromnie wstydliwy. Jakże to tak, przyznać, powiedzieć: no tak, mordowaliśmy, no tak, to prawda” – mówił prezydent.

„Trudny, zwłaszcza w aspekcie tej historii, którą też my, jako Polacy powinniśmy dostrzegać – że ci, o których my wiemy, że byli mordercami, byli zarazem dla Ukrainy w innych miejscach, w innych momentach i z innym przeciwnikiem, wrogiem, byli bohaterami i zginęli często z rąk sowieckich, walcząc z głęboką wiarą o niepodległe państwo, o niepodległą, wolną Ukrainę. Jakże to trudne, my to też znamy” – powiedział.

„Ale prawda musi być mocno i jasno wypowiedziana. Ale, co jest w tym wszystkim ogromnie ważne i co bardzo mocno chcę podkreślić, właśnie w tym czasie – bo choć jest dramatyczny, to w tym kontekście straszliwym Wołynia, rzezi wołyńskiej, ludobójstwa, które tam miało miejsce, na wschodzie, tych wszystkich relacji, potem akcji Wisła, tego wszystkiego, co tak trudne w naszej wspólnej historii i dramatycznej pamięci, trzeba jasno i mocno powiedzieć: nie chodziło i nie chodzi o zemstę, o żaden odwet. Nie ma lepszego dowodu na to, niż ten czas, który mamy teraz. Choć tak trudny, to zarazem to, co dzisiaj dzieje się między Polakami i Ukraińcami, jest najlepszym tego dowodem, że nie chodzi o zemstę” – oświadczył Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że „przecież pamięta cały naród, nie ma dziś Polaków, którzy nie wiedzą, co to była rzeź wołyńska”. „A jednak przyjmują Ukraińców pod swój dach, jednak wyciągają rękę, niosą pomoc indywidualnym ludziom, ale także i zbiorowo, całemu narodowi i państwu. A więc nie chodzi o zemstę, nie chodzi o to, by pognębić, by zabrać” – ocenił.

„Wręcz przeciwnie, jak powiedziałem 3 maja – tam, na tym trudnym stole w naszej historii między Polakami a Ukraińcami, gdzie tyle leżał karabin, topór, widły, sękaty kij, położony został chleb i ręka została wyciągnięta, by pomóc i ona została przyjęta z wdzięcznością i często ze łzami, wiecie o tym doskonale. Być może właśnie ze łzami, dlatego że tamta pamięć też jest, ta wstydliwa, o której mówię” – powiedział prezydent.

Duda mówił w swym wystąpieniu również o tym, że historia pokazuje, iż każde działanie, także zemsta, będzie rodziła kolejną zemstę. „To jest ostatnia rzecz, której nawzajem dziś potrzebujemy. Czy to zemsty werbalnej, czy, nie daj Panie Boże, jakiejkolwiek zemsty fizycznej. (…) Bo nie jest jej beneficjentem z całą pewnością Warszawa. I nie jest jej beneficjentem i nie będzie z całą pewnością Kijów. Wiecie, gdzie będzie beneficjent największy. Ten, który usiłuje dziś Ukrainie odebrać wolność i ziemię” – podkreślił prezydent.

„To ważny czas. Wiem, że wielu mówi: do tej pory wszystko było tylko w warstwie werbalnej. Obiecywano z obu stron, często niewyraźnie. Popatrzcie się na ostatnią rzeczywistość: jest mniej słów niż czynów. Za nieopatrzne głupie słowa są natychmiastowe konsekwencje” – powiedział Duda.

Prezydent poinformował też, że w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skierował do Rady Najwyższej Ukrainy projekt ustawy o nadaniu Polakom specjalnego statusu na Ukrainie. „Dziś właśnie. Można w tym widzieć sytuację odwrotną do tamtej – kiedy Polaków usiłowano się za wszelką cenę pozbyć, także zabierając im życie. Dzisiaj Ukraina, poprzez ten akt i poprzez gest prezydenta, składa symboliczne zaproszenie: Wy jesteście tutaj na szczególnych prawach witani. Niechże to też będzie dla nas jakimś znakiem, w tych wszystkich sprawach, w których mówić często trudno” – powiedział Duda.

„Czego chcemy? Chcemy prawdy. Czego chcemy? Chcemy grobów, tego, co jest po prostu normalne w cywilizacji, w której nasze oba narody wyrosły – chrześcijańskiej, łacińskiej. Chcemy móc pomodlić się na grobach naszych najbliższych i naszych rodaków, wskazanych, jeśli to tylko będzie jeszcze możliwe, z imienia i nazwiska, że tu konkretnie w tym miejscu leżą albo że tutaj zostali pomordowani przed dziesiątkami lat, bo tu mieszkali” – oświadczył prezydent.

„Ale chcemy też i zaoferować to samo. Bo niech i tak będzie, na tym polega elementarna uczciwość, żeby i tam, gdzie na naszej ziemi pochowani są Ukraińcy, też był grób, też było imię i nazwisko” – dodał. Prezydent stwierdził, że nie będzie ich tyle „co na Wołyniu czy innych miejscach”, ale – jak mówił – „na litość boską, nie licytujmy się dzisiaj na liczby”.

„Wolę, byśmy się licytowali na prawdę, na pokazaną prawdę: ile prawdy umiemy pokazać my, także tej dla nas wstydliwej, ile prawdy umieją pokazać nasi sąsiedzi, niechże się na tej prawdzie rzeczywiście, w tej warstwie niewerbalnej, zbuduje dodatkowo ta nowa relacja między naszymi narodami i społeczeństwami, której – wierzę w to głęboko – oba nasze narody i oba nasze państwa bardzo na przyszłość potrzebują, po to, by słabość przekuła się w siłę” – oświadczył.

Prezydent zwrócił się z prośbą o rozwagę, także i w słowach, bo – jak zaznaczył – „prawdy nie powinniśmy dochodzić poprzez szarpanie, tylko poprzez spokojne i rozważne działanie, zwłaszcza w tak trudnej sytuacji, jaka jest dzisiaj”. „Wierzę w to głęboko, że uda się to zrealizować i obiecuję z tego miejsca, że będę to realizował, wierząc głęboko także w to, że jest dzisiaj ku temu uczciwa i przychylna atmosfera z drugiej strony” – powiedział Duda.

Dodał, że wierzy głęboko i oczekuje też, iż „z rozwagą i mądrością będą to realizowały także powołane do tego u nas instytucje państwowe”.

„Potrzeba nam tej wielkiej odpowiedzialności dla przyszłości po obu stronach tej granicy, o której nie tak dawno prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że w zasadzie jej prawie że już nie ma” – powiedział Duda.

„Będzie Ukraina – wierzę w to głęboko – wolna, suwerenna, niepodległa, będzie też na przyszłość istniała – mam nadzieję na wieki – wolna, suwerenna i niepodległa Polska. I wierzę w to, będą się w przyszłości nawzajem umacniały i będą w sojuszu. Tak samo jak w przyjaźni i w sojuszu będą oba nasze narody, pamiętając o historii, modląc się, oddając hołd pomordowanym, ale także rozumiejąc, że były w historii trudne chwile i były dramatycznie tragiczne błędy” – zaznaczył prezydent.

„Dramatycznie tragiczne błędy, które nigdy nie mogą się powtórzyć, jeśli mamy trwać w tej części Europy i świata jako dwa suwerenne, niepodległe narody żyjące we własnych państwach” – wskazywał Duda.

Prezydent podkreślił, że wierzy głęboko w to, iż poradzimy sobie z tym niezwykle trudnym wyzwaniem. „I że to, co dzieje się w ostatnim czasie, na przestrzeni tych ostatnich miesięcy, to jest rodzący się ze zgliszcz, dosłownie ze zgliszcz, przyszły, nowy obraz polsko-ukraińskiej relacji, prawdziwie sąsiedzkiej i prawdziwie bratniej, gdzie się na dom sąsiada patrzy bez obaw, gdzie się sąsiada traktuje z życzliwością” – zaznaczył.

„Wierzę w to głęboko, że takiej właśnie relacji sprzyjała będzie także i Opatrzność między naszymi narodami. Niech Pan Bóg ma w swojej opiece Polskę i naród polski. Niech Pan Bóg ma w swojej opiece Ukrainę i naród ukraiński. Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym. Niech żyje Polska” – zakończył swoje wystąpienie Andrzej Duda.

PAP

Дай відповідь | Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *