Ситуація з падінням ракети на території Польщі може повторитися, і Варшава повинна бути готовою до такого розвитку подій.
Про це заявив у п’ятницю під час “конгресу 590” у Жешуві президент Польщі Анджей Дуда, передає Укрінформ.
“На жаль, у певному сенсі ми повинні бути готові до того, що ситуації, пов’язані з різними нещасними випадками внаслідок війни, можуть повторитися. Я сподіваюся, що такого не буде, і ми робимо все можливе, щоб такого не сталося”,- наголосив Дуда.
Президент РП зазначив, що від такої ситуації, яка трапилася у вівторок у Пшеводуві, складно захиститися. За його словами, польські військові експерти переконують, що жодна система ППО не встигла б перехопити цю ракету над територією Польщі у момент, коли вона летіла до місця падіння.
Як повідомлялося, у селі Пшеводув Люблінського воєводства, неподалік польсько-українського кордону, внаслідок вибуху ракети 15 листопада загинули двоє людей.
Польща і США, спираючись на свою інформацію, стверджують, що це була ракета української системи ППО. Натомість Україна ставить це під сумнів.
Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна отримала запрошення долучитися до спеціальної міжнародної комісії для розслідування обставин падіння ракети у Польщі. 17 листопада він підтвердив, що українських експертів допустять до місця падіння ракети.
У п’ятницю глава МЗС України Дмитро Кулеба повідомив, що українські експерти вже працюють на місці трагедії у Пшеводуві. Це підтвердили також польські ЗМІ, які зазначили, що опівдні до села, де впала ракета, прибули декілька автомобілів на дипломатичних номерах, в яких були люди в українській військовій формі.
[PL] Polska powinna być gotowa na powtórzenie sytuacji z upadkiem rakiety – Duda
Sytuacja z upadkiem rakiety na terenie Polski może się powtórzyć, a Warszawa powinna być na to przygotowana.
Poinformował o tym w piątek podczas” Kongresu 590 ” w Rzeszowie prezydent RP Andrzej Duda – informuje Ukrinform.
„Niestety, w pewnym sensie musimy być przygotowani na to, że sytuacje związane z różnymi wypadkami wojennymi mogą się powtarzać. Mam nadzieję, że tak się nie stanie i robimy wszystko, aby tak się nie stało” – podkreślił Duda.
Prezydent RP zaznaczył, że przed taką sytuacją, do której doszło we wtorek w Przewodowie, trudno się obronić. Według niego polscy eksperci wojskowi są przekonani, że żaden system obrony powietrznej nie miałby czasu na przechwycenie tego pocisku nad terytorium Polski w momencie, gdy leciał on na miejsce upadku.
Jak poinformowano, we wsi Przewodów w województwie lubelskim, w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej, 15 listopada w wyniku wybuchu rakiety zginęły dwie osoby.
Polska i USA na podstawie posiadanych informacji twierdzą, że był to pocisk ukraińskiego systemu obrony powietrznej. Zamiast tego Ukraina kwestionuje to.
Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina otrzymała zaproszenie do specjalnej międzynarodowej komisji do zbadania okoliczności upadku rakiety w Polsce. 17 listopada potwierdził, że ukraińscy eksperci zostaną wpuszczeni na miejsce katastrofy.
W piątek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kuleba poinformował, że na miejscu tragedii w Przewodowie pracują już ukraińscy eksperci. Potwierdziły to również polskie media, które zauważyły, że w południe do wsi, gdzie spadła rakieta, przybyło kilka samochodów na numerach dyplomatycznych, w których byli ludzie w ukraińskich mundurach wojskowych.
Ukrinform