nmПольща | Polska

Особливості вступу до польського ВНЗ [UA/PL]

0
Поширень | Udostępnień

Про диплом європейського зразка мріє чи не кожен студент, адже він дає право працювати не лише в країнах Європи, а є визнаним у всьому світі. Молоді люди з України їдуть на навчання до Польщі, щоб не лише отримати диплом, а й потрапити в цікаве міжнародне середовище, подорожувати країнами Європи, стажуватися і врешті побудувати успішну кар’єру в майбутньому.

З чого почати? Спочатку обрати ВНЗ.

В Польщі можна здобути освіту, як у державних, так і в приватних ВНЗ. Одразу хочемо зазначити, що диплом, отриманий у будь-якому з польських університетів однаково ціниться у всіх країнах ЄС, адже системи організації навчального процесу є однаковими і затверджені Міністерством освіти і науки.

Різниця між приватним та державним університетом

По-перше, вступ до державного навчального закладу часто відбувається на конкурсній основі. однак приватні ВНЗ пропонують більше спеціальностей, ніж державні. У приватних ВНЗ вартість навчання стартує з набагато нижчих цін порівняно з державними. Але лише в державних ВНЗ українці мають змогу навчатися безкоштовно. Перевагою державних ВНЗ також є розвинена інфраструктура та студмістечка, комфортабельні гуртожитки, однак проходити практику і стажування  в країнах Європи, Канади, США теж являється досить вагомим аргументом.

Приватні університети набирають викладачів-практиків, а державні ВНЗ – наукових співробітників, вчених, які володіють хорошими навичками викладання. В приватних ВНЗ зазвичай біля половини викладацького складу з державних ВНЗ. Однак поляки часто надають перевагу приватним навчальним закладам, так як навчальні програми приватних польських університетів краще адаптовані до вимог роботодавців.

Яка вартість навчання в польському ВНЗ?

Вартість навчання в Польщі залежить від таких чинників, як: форма власності обраного ВНЗ; мова навчання: польська або англійська; спеціальність; форма навчання. Але в першу чергу ціна залежить  від університету і обраної спеціальності та стартує від 1000 євро за рік

Безкоштовне навчання у ВНЗ Польщі

Є такі варіанти вступу до ВНЗ Польщі на безкоштовне навчання:

В державних університетах: при наявності карти поляка або карти сталого побиту, сертифікату від Польської національної комісії про володіння польською мовою на рівні С1.

В Державних і приватних університетах: при участі у дофінансованих програмах або отриманні гранту від ЄС, який покриває витрати на навчання і проживання в Польщі.

Для вступу на безкоштовне навчання важливо мати високі бали в атестаті, високий рівень володіння польською мовою і високі результати на вступних іспитах.

Коли розпочинається набір студентів і до коли триватиме?

Вступна кампанія вже розпочалася і триватиме до кінця червня 2022 року у державні навчальні заклади, і  до кінця серпня 2022 року у приватні навчальні заклади.

Вступати на навчання в Польщі можна двічі на рік — університети проводять 2 вступні кампанії (літня, зимова). Тобто, якщо абітурієнт не встиг подати документи в літній період, він може вступати взимку, і йому не доведеться втрачати рік.

Літній набір студентів стартує приблизно з 1 травня і закінчується 28 серпня. Навчання починається з 1 жовтня. Зимовий набір проходить з 1 листопада по 28 лютого. Навчання стартує в університеті з 1 березня.

Чи потрібно здавати ЗНО?

Все залежить від університету і від вимог, які вони ставлять. Однак варто зауважити, що деякі польські університети не приймають абітурієнтів із України без наявного сертифікату про складання ЗНО.

Чи передбачені спеціальні умови вступу для українців з огляду на те, що в Україні війна?

Особи, які перетнули приїхали з України до Польщі після 24.02.2022 зможуть претендувати на безкоштовне навчання на денній формі в державних університетах Польщі протягом дії закону про тимчасовий захист (ті, котрі мають статус біженця). Також такі студенти зможуть претендувати на соціальну стипендію та брати участь в інших конкурсних програмах для безкоштовного навчання.

Чи потрібно знати польську мову при вступі до ВНЗ Польщі?

Під час подання документів на вступ до ВНЗ Польщі потрібно вже вивчати польську мову, хоча є престижні університети, у яких є можливість навчатися українською мовою, наприклад Ягеллонський університет в Кракові.

Для вступу до всіх ВНЗ Польщі потрібна наявність сертифіката про знання польської мови на рівні В1–В2.

Якщо у вас немає сертифікату, то необхідно:

 • пройти тестування від незалежної державної комісії http://certyfikatpolski.pl
 • приїхати до ВНЗ перед початком навчання, та пройти тест на підтвердження знань польської мови на місці, якщо це можливо.

Що собою являє вступ на конкурсній основі та що для цього потрібно?

Щороку польські державні ВНЗ виділяють місця для безкоштовного навчання на конкурсній основі. Для цього необхідно: мати високий бал атестату та балу ЗНО,  підтвердити знання польської мови на рівні В2, скласти вступні іспити при ВНЗ.

 Скільки років триває навчання у польських ВНЗ?

Бакалаврат – гуманітарні та економічні спеціальності – 3 роки

Бакалаврат – технічні спеціальності: 3 або 3,5 роки (інженер)

Магістратура – 1,5 або 2 роки

Післядипломна освіта (як правило, це заочно) – 1 рік

Чи є можливість отримання стипендій?

Стипендію можуть отримувати студенти,  які мають Карту Поляка та ті, хто після закінчення 1 курсу, успішно здали сесію з відповідним середнім балом, який встановлює навчальний заклад.

Для вступу навчальні заклади Польщі здебільшого вимагають такі документи:

 • Копія паспорта;
 • Копія ідентифікаційного коду;
 • Копія свідоцтва про народження;
 • Копія закордонного паспорту;
 • Оригінал свідоцтва про повну загальну середню освіту та додаток до нього;
 • Диплом про вищу освіту та додаток до нього (для вступу на магістратуру);
 • Медична довідка для вступу в ВНЗ;
 • 6 фото 3,5х4,5;
 • Сертифікат про знання польської / англійської мови.

Це перелік основних документів, деякі ВНЗ можуть вимагати додаткові документи.

Що робити, якщо не знаєш польської мови,  але втрачати рік через відсутність знань не хочеться?

В Польщі для таких випадків існує Zerówka або нульовий/підготовчий курс для майбутнього навчання в університетах Польщі, який проходить на базі університету, де ви фактично вже є його студентом. Наприкінці навчання здається екзамен на знання польської мови. Якщо ви його  здаєте на рівень С1, то в державному ВНЗ можна вчитися безкоштовно.

[PL] Jak dostać się na polską uczelnię?

Prawie każdy student marzy o europejskim dyplomie, ponieważ daje on prawo do pracy nie tylko w krajach europejskich, ale jest uznawany na całym świecie. Młodzi ludzie z Ukrainy wyjeżdżają na studia do Polski nie tylko po to, by zdobyć dyplom, ale także po to, by znaleźć się w ciekawym międzynarodowym środowisku, wyjechać do krajów europejskich, odbyć staże i wreszcie zbudować udaną karierę w przyszłości.

 Gdzie zacząć? Najpierw wybierz uniwersytet

W Polsce możesz zdobyć wykształcenie zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych. Od razu zaznaczamy, że dyplom uzyskany na którejkolwiek z polskich uczelni jest jednakowo ceniony we wszystkich krajach UE, ponieważ systemy organizacji procesu kształcenia są takie same i zatwierdzone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Różnica między uczelnią prywatną a publiczną

Po pierwsze, przyjęcie do uczelni publicznej wiąże się często z mniejszymi kosztami nauki (bez opłat), jednak uczelnie prywatne oferują więcej specjalności. Atutem uczelni publicznych jest także rozwinięta infrastruktura i kampusy, wygodne akademiki, ale odbywanie praktyk i staży Europie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych to też mocny argument uczelni prywatnych.

Prywatne uniwersytety rekrutują wykładowców – praktyków, a uczelnie publiczne – pracowników naukowych, naukowców posiadających dobre umiejętności dydaktyczne.

Jaki jest koszt czesnego na polskiej uczelni?

Koszt studiów w Polsce zależy od takich czynników jak: forma własności wybranej uczelni; język nauczania: polski lub angielski; specjalność; forma kształcenia. Ale przede wszystkim cena zależy od uniwersytetu i wybranej specjalności i zaczyna się od 1000 euro za rok

Bezpłatne studia na uczelniach w Polsce

Są także możliwości przyjęcia na uczelnie w Polsce na bezpłatne studia.

Na uczelniach publicznych: w przypadku posiadania Karty Polaka lub karty stałego pobytu, zaświadczenia od Polskiej Komisji Krajowej o znajomości języka polskiego na poziomie C1.

Na uczelniach publicznych i prywatnych: przy udziale w dofinansowanych programach lub otrzymanych dotacjach z UE, które pokrywają koszty studiowania i życia w Polsce.

Aby rozpocząć bezpłatną edukację, ważne są wysokie wyniki na certyfikacie, wysoki poziom znajomości języka polskiego oraz wysokie wyniki na egzaminach wstępnych.

Kiedy rozpocznie się rejestracja i jak długo będzie trwać?

Kampania rekrutacyjna już się rozpoczęła i potrwa do końca czerwca 2022 r. w szkołach publicznych, a do końca sierpnia 2022 r. w szkołach prywatnych.

Na studia w Polsce można wstępować dwa razy w roku – uniwersytety prowadzą 2 kampanie wstępne (letnie, zimowe). Oznacza to, że jeśli kandydat nie zdołał złożyć dokumentów w okresie letnim, może wstąpić zimą i nie będzie musiał tracić roku. Letni zbiór studentów rozpoczyna się około 1 maja i kończy 28 sierpnia. Szkolenia rozpoczynają się 1 października. Zima trwa od 1 listopada do 28 lutego. Nauka w szkole rozpocznie się 1 marca.

Czy muszę poddawać się niezależnej ocenie zewnętrznej?

Wszystko zależy od uczelni i stawianych przez nią wymagań. Należy jednak zauważyć, że niektóre polskie uczelnie nie przyjmują kandydatów z Ukrainy bez zaświadczenia o ocenie zewnętrznej.

Czy przewiduje się specjalne warunki przystąpienia dla Ukraińców ze względu na fakt, że na Ukrainie jest wojna?

Osoby, które przekroczyły granicę Polski po 24.02.2022 będą mogły ubiegać się o bezpłatne studia dzienne na uczelniach publicznych w Polsce w okresie obowiązywania ustawy o ochronie tymczasowej (te posiadające status uchodźcy). Również tacy studenci będą mogli ubiegać się o stypendium socjalne i uczestniczyć w innych konkurencyjnych programach bezpłatnych studiów.

Czy muszę znać język polski przy zapisywaniu się na uczelnie w Polsce?

W momencie składania dokumentów rekrutacyjnych na uczelnie w Polsce trzeba już uczyć się języka polskiego, choć są prestiżowe uczelnie, które mają możliwość studiowania w języku ukraińskim, np. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Do przyjęcia na wszystkie uczelnie w Polsce wymagane jest posiadanie certyfikatu znajomości języka polskiego na poziomie B1-B2.

Jeśli nie masz certyfikatu, musisz:

• zdać test w niezależnej państwowej komisji http://certyfikatpolski.pl

 • przyjść na uczelnię przed rozpoczęciem studiów na miejscu zdać test potwierdzający znajomość języka polskiego.

Co to jest Rekrutacja konkurencyjna i co jest do tego potrzebne?

 Każdego roku polskie uczelnie publiczne przydzielają miejsca na bezpłatną edukację na zasadach konkursowych. W tym celu konieczne jest: posiadanie wysokiego wyniku na certyfikacie oraz punktacji Ewaluacji Zewnętrznej, potwierdzenie znajomości języka polskiego na poziomie B2, zdanie egzaminów wstępnych na uczelnię.

 Ile lat trwa studiowanie na polskich uczelniach?

Licencjat – humanistyka i ekonomia – 3 lata

Licencjat – specjalności techniczne: 3 lub 3,5 roku (inżynier)

Magister – 1,5 lub 2 lata

Kształcenie podyplomowe (najczęściej korespondencyjnie) – 1 rok

Czy można otrzymać stypendia?

Stypendia mogą otrzymać studenci posiadający Kartę Polaka oraz ci, którzy po ukończeniu I roku pomyślnie zaliczyli sesję z odpowiednią średnią punktacją ustaloną przez placówkę edukacyjną.

Polskie instytucje edukacyjne zazwyczaj wymagają do przyjęcia następujących dokumentów:

• Kopia paszportu;

• Kopia kodu identyfikacyjnego;

• Kopia aktu urodzenia;

• Oryginał świadectwa ukończenia ogólnokształcącego wykształcenia średniego i załącznik do niego;

• Dyplom ukończenia studiów wyższych i jego uzupełnienie (za przyjęcie na studia magisterskie);

• Zaświadczenie lekarskie o przyjęciu na uniwersytet;

• 6 zdjęć 3,5×4,5;

• Certyfikat znajomości języka polskiego/angielskiego.

To jest lista podstawowych dokumentów, niektóre uczelnie mogą wymagać dodatkowych dokumentów.

Co zrobić, jeśli nie znasz języka polskiego, ale nie chcesz stracić roku z powodu braku wiedzy?

W Polsce w takich przypadkach istnieje Zerówka lub kurs zerowy / przygotowawczy do przyszłych studiów na polskich uczelniach, który odbywa się na bazie uczelni, na której faktycznie jesteś już studentem. Studia kończą się egzaminem ze znajomości języka polskiego. Jeśli zdasz go na poziomie C1, możesz za darmo studiować na uczelni publicznej.

Fot. Artur Gawle

Дай відповідь | Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *