nmПольща | Polska

Медична допомога в Польщі для українців [UA/PL]

0
Поширень | Udostępnień

Ще донедавна, до моменту повномасштабного вторгнення Росії на територію Україну, в Польщі доступ до медичних послуг для українців був можливий лише зі страхуванням. Найчастіше за це відповідав роботодавець, який сплачував страхові внески за працівників. Що стосується студентів, то вони мали студентську знижку. Однак завжди можна було знайти альтернативне рішення і скористатися послугами приватних страхових компаній.

Як ситуація виглядає зараз?

У зв’язку із прийняттям Урядом Польщі спецзакону, процедура надання медичних послуг для українців максимально спростилась. Перш за все, кожен громадянин України може без проблем відразу звернутись до найближчої лікарні і йому там точно допоможуть. Не потрібно мати ні номер PESEL, ні підписаного трудового договору. Достатньо лише показати документ, який посвідчує особу та те, що ви пересікли кордон після 24 лютого.

 Які послуги надаються в рамках державної охорони здоров’я?

Безкоштовно ви можете користуватися:

  • базовою медичною допомогою,
  • спеціалізованою амбулаторною допомогою,
  • діагностичними дослідженнями, призначеними лікарем,
  • лікуванням в стаціонарі,
  • психіатричним лікуванням,
  • реабілітацію (крім курортів),
  • стоматологічними послугами.

Якщо вам необхідно відвідати лікаря-терапевта чи педіатра, то в такому випадку можна записатися на прийом в один із зручних способів:

  • в поліклініці;
  • запланувати візит на вільну дату та час в режимі онлайн;
  • по телефону;
  • в реєстратурі під час візиту в лікарню.

Якщо ж у вас є PESEL i Profil Zaufany (електронний підпис), ви можете зайти на https://pacjent.gov.pl/tag/pacienti-z-ukraini  та обрати лікарню та лікаря із яким можете заключити декларацію. Для цього потрібно буде зареєструвати Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – Обліковий запис пацієнта, який надасть вам доступ до  таких послуг, як запис до лікаря, направлення до вузьких спеціалістів, електронні рецепти, історії візитів, куплені ліки, сертифікати, а також можливість вирішити онлайн деякі питання, пов’язані з вашим здоров’ям.

Якщо ви потребуєте огляду профільного спеціаліста (кардіолог, алерголог, ендокринолог, хірург, ортопед, уролог і т.д), то потрапити до нього можна лише тоді, як терапевт випише направлення. Після цього пацієнт повинен самостійно записатися на прийом до лікаря.

Направлення до лікаря переважно не має терміну давності. Можна записатися на прийом на вільну дату в будь-який час. Однак необхідно зауважити, що часто черга зайнята на кілька місяців, а то й на півроку вперед, залежно від спеціаліста (ендокринолог, окуліст). 

Записатися до вузького спеціаліста, маючи направлення можна в декілька способів: в режимі онлайн на сайті поліклініки, до якої ви належите; за номером телефону, де під час розмови потрібно буде подати 4-значний код направлення та номер PESEL; можна прийти особисто й записатися на прийом в реєстратурі, показавши лист з електронної почти  з інформацією про направлення або СМС-повідомлення з кодом і також надати номер PESEL.

Однак все ж є перелік лікарів, до яких можна піти без направлення. Можна одразу записатися на прийом до наступних спеціалістів:

  • психіатр;
  • гінеколог, акушер;
  • онколог ;
  • венеролог;
  • стоматолог.

Направлення також не потрібно в випадку виникнення ургентних ситуацій, тобто, які потребують невідкладного втручання (нещасний випадок, отруєння, травма, почалися пологи), так як йде загроза життю. Тоді можна  терміново звернутися до лікарні або викликати швидку допомогу. У такій ситуації лікарня має негайно прийняти вас для порятунку вашого життя та здоров’я. Усі необхідні заходи та лікування, проведені під час перебування в стаціонарі, будуть проводитися безкоштовно.

Якщо в лікарні немає відповідного обладнання або в їх структурі немає відділення, яке спеціалізується на наданні допомоги у вашому випадку, тобто немає можливості вас лікувати, вони повинні забезпечити вам доставку відповідним медичним транспортом до відповідної лікарні.

 Прийом в стаціонар

Якщо лікування амбулаторно не дає результатів, то терапевт (сімейний лікар) чи лікар-спеціаліст можуть направити вас до лікарні в стаціонар. В лікарні ви надаєте направлення і повідомляєте про планове лікування або операцію, тоді вам призначають дату госпіталізації.  Під час перебування у стаціонарі, лікарня зобов’язана провести вам необхідні діагностичні дослідження та забезпечити безкоштовними ліками та медичними виробами, якщо вони необхідні для лікування.

Вибрати можна будь-яку лікарню по всій Польщі, яка має підписану угоду з Національним фондом здоров’я (NFZ). Однак необхідно врахувати, що в деяких закладах доведеться чекати на прийом та лікування довше, ніж в інших. Якщо вибрана вами лікарня не зможе прийняти вас на лікування в день реєстрації, ви будете внесені в список очікування.

Швидка допомога у Польщі (Państwowy system ratownictwa medycznego) готова надати першу медичну допомогу будь-якій людини в Республіці Польща у випадках раптового погіршення стану здоров’я. Викликати швидку можна за номером 999 або 112 (універсальний номер служби порятунку).

Варто зауважити, що бригаду швидкої допомоги в Польщі викликають значно рідше, ніж в Україні, лише у випадку загрози життю людини (судоми, втрата свідомості, гострий психічний розлад, порушення серцевого ритму, гострий біль у черевній порожнині, ознаки гострого отруєння, масивна кровотеча та інші випадки). Висока температура не є приводом для виклику, необхідно їхати в лікарню самостійно. Оплата за послуги виклику швидкої допомоги здійснюється за рахунок медичної страховки. Якщо ж особа не застрахована, за послуги швидкої потрібно буде платити окремо.

Приймальні лікарні працюють 24 години на добу, 7 днів на тиждень. У відділенні невідкладної допомоги вам нададуть допомогу, якщо на момент звернення цього вимагає стан вашого здоров’я, але при тому це не стан загрози для життя (перелом руки, поранення чи поріз, який треба зашити, болі в серці, оніміння обличчя).

Також допомога в нічний час і у вихідні дні доступна за номером: 800 137 200. Дзвінок безкоштовний. Ця допомога надається завдяки проекту Міністерства здоров’я – Телеплатформі першого контакту (ТПК) і доступна українською мовою.

ТПК працює в будні з 18 години до 8 ранку наступного дня, у вихідні і святкові дні цілодобово. В рамках ТПК громадяни України можуть отримати:

  • медичну консультацію;
  • електронний рецепт;
  • електронне направлення в поліклініку;
  • електронне направлення в лікарню;
  • направлення на тест на коронавірус.

Що робити, коли лікар і пацієнт говорять різними мовами?

 Міністерство здоровʼя запустило додаток LikarPL, який допоможе громадянам України у спілкуванні під час лікарської консультації. Додаток можна знайти за посиланням: https://likar.mz.gov.pl

Додаток дозволяє швидко порозумітися пацієнту з лікарем та діагностувати хворобу.

Він складається з двох модулів – для пацієнта та для лікаря. У модулі пацієнта є спеціальна анкета для введення основних даних про особисті дані та скарги на самопочуття.  Анкету можна заповнити українською, російською, польською та англійською мовами.

Після заповнення анкети необхідно виписати її індивідуальний номер. Цей номер пацієнт надає під час візиту лікарю, який відкриває додаток і використовує частину модуля для лікарів.

Завдяки додатку під час медичної консультації українська/російська буде перекладена польською, а польська – українською/російською. В додатку присутня можливість голосового запису з подальшим перекладом, що забезпечує ефективний звʼязок між лікарем і пацієнтом під час візиту.

І анкету, і стенограму розмови можна ґенерувати у формат pdf і роздрукувати.

Бажаємо Вам здоров’я, і щоб дана інформація носила для вас лише інформативний характер.

[PL] Opieka medyczna w Polsce dla Ukraińców

Jeszcze do niedawna, przed pełną inwazją Rosji na Ukrainę, dostęp do usług medycznych dla Ukraińców w Polsce był możliwy tylko z ubezpieczeniem. Za to odpowiadał pracodawca, który opłacał składki ubezpieczeniowe za pracowników. Jeśli chodzi o studentów, mieli zniżkę studencką. Jednak zawsze można było znaleźć alternatywne rozwiązania i usługi kategorii prywatnych.

 Jaka jest teraz sytuacja?

W związku z przyjęciem przez Rząd RP specjalnej ustawy procedura udzielania świadczeń medycznych dla Ukraińców została maksymalnie uproszczona. Po pierwsze, każdy obywatel Ukrainy może od razu bez problemu udać się do najbliższego szpitala i na pewno mu tam pomogą. Nie musisz posiadać numeru PESEL ani podpisanej umowy o pracę. Wystarczy, że okażesz dowód tożsamości i przekroczyłeś granicę po 24 lutego.

 Jakie usługi zdrowia publicznego są świadczone?

Za darmo możesz korzystać:

  • podstawowa opieka medyczna,
  • specjalistyczna opieka ambulatoryjna,
  • badania diagnostyczne zlecone przez lekarza,
  • leczenie szpitalne,
  • leczenie psychiatryczne,
  • rehabilitacja (oprócz ośrodków wypoczynkowych),
  • usługi stomatologiczne.

Jeśli potrzebujesz odwiedzić lekarza medycyny rodzinnej lub pediatrę, możesz umówić się na wizytę w jeden z najwygodniejszych sposobów:

  • w przychodni;
  • zaplanuj wizytę w wolnej dacie i godzinie online;
  • telefonicznie;
  • w recepcji podczas wizyty w szpitalu.

Jeśli posiadasz PESEL i Profil Zaufany (podpis elektroniczny), możesz wejść na https://pacjent.gov.pl/tag/pacienti-z-ukraini i wybrać szpital oraz lekarza, u którego możesz podpisać deklarację. W tym celu konieczne będzie zarejestrowanie Internetowego Konta Pacjenta (IKP) dzięki któremu uzyskasz dostęp do takich usług jak: wizyta lekarska, skierowania do specjalistów, e-recepty, historie wizyt, zakupione leki, certyfikaty, rozwiązania online, niektóre problemy związane ze zdrowiem.

Jeśli potrzebujesz badania specjalisty (kardiolog, alergolog, endokrynolog, chirurg, ortopeda, urolog itp.), Możesz do niego dotrzeć tylko wtedy, gdy terapeuta napisze skierowanie. Następnie pacjent musi samodzielnie umówić się na wizytę u lekarza.

Skierowanie do lekarza zwykle nie podlega przedawnieniu. W każdej chwili możesz umówić się na wolny termin. Należy jednak zauważyć, że kolejka często jest zajęta na kilka miesięcy, a nawet pół roku do przodu, w zależności od specjalisty (endokrynologa, okulisty).

Możesz umówić się na wizytę do specjalisty, jeśli masz skierowanie na kilka sposobów: online na stronie internetowej kliniki, do której należysz; na numer telefonu, na którym podczas rozmowy będziesz musiał podać 4-cyfrowy Kod Kierunkowy i numer PESEL; możesz przyjść osobiście i umówić się na wizytę w recepcji, pokazując list z wiadomości e-mail z informacjami o kierunku lub wiadomości SMS z kodem i podać numer PESEL.

Istnieje jednak lista lekarzy, do których można się udać bez skierowania. Możesz od razu umówić się na wizytę u następujących specjalistów:

  • psychiatra;
  • ginekolog, położnik;
  • onkolog ;
  • wenerolog;
  • dentysta.

Skierowania nie są również wymagane w stanach nagłych, czyli wymagających natychmiastowej interwencji (wypadek, zatrucie, uraz, poród), gdyż zagraża to życiu. Wtedy możesz pilnie udać się do szpitala lub wezwać karetkę. W takiej sytuacji szpital musi Cię natychmiast zabrać, aby uratować Twoje życie i zdrowie. Wszystkie niezbędne środki i zabiegi świadczone podczas pobytu w szpitalu będą bezpłatne.

Jeżeli szpital nie dysponuje odpowiednim sprzętem lub w jego strukturze nie ma oddziału specjalizującego się w opiece w Twoim przypadku, czyli nie ma możliwości leczenia Cię, musi zapewnić, że zostaniesz dowieziony odpowiednim transportem medycznym do odpowiedniego szpitala.

Przyjęcie do szpitala

Jeśli leczenie ambulatoryjne nie przynosi efektów, terapeuta (lekarz rodzinny) lub specjalista może skierować Cię do szpitala. W szpitalu wystawiasz skierowanie i raport o planowanym leczeniu lub operacji, wtedy wyznaczany jest termin hospitalizacji.

Podczas pobytu w szpitalu szpital jest zobowiązany do przeprowadzenia niezbędnych badań diagnostycznych i dostarczenia bezpłatnych leków i wyrobów medycznych, jeśli są one niezbędne do leczenia.

Wybrać można każdy szpital w całej Polsce, który posiada podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Należy jednak wziąć pod uwagę, że niektóre instytucje będą musiały dłużej czekać na przyjęcie i leczenie niż inne. Jeśli wybrany szpital nie może przyjąć Cię na leczenie w dniu rejestracji, zostaniesz umieszczony na liście oczekujących.

Pogotowie ratunkowe w Polsce (Państwowy system ratownictwa medycznego) jest gotowe udzielić pierwszej pomocy każdemu na terenie RP w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Możesz zadzwonić po karetkę pod numer 999 lub 112 (uniwersalny numer alarmowy).

Należy zauważyć, że w Polsce załogi karetek wzywane są znacznie rzadziej niż na Ukrainie, jedynie w przypadku zagrożenia życia ludzkiego (drgawki, utrata przytomności, ostre zaburzenia psychiczne, zaburzenia rytmu serca, ostre bóle brzucha, objawy ostrego zatrucia, masywne krwawienie i inne przypadki). Gorączka nie jest powodem, aby dzwonić, sam musisz iść do szpitala. Płatności za usługi pogotowia są dokonywane przez ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli osoba nie jest ubezpieczona, będziesz musiał zapłacić osobno za usługi karetki.

Szpitale recepcyjne są otwarte 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Oddział ratunkowy pomoże Ci, jeśli Twoje zdrowie tego wymaga w czasie leczenia, ale nie zagraża ono życiu (złamanie ramienia, uraz lub rozcięcie w celu zszycia, ból serca, drętwienie twarzy).

Również pomoc w nocy i w weekendy jest dostępna pod numerem: 800 137 200. Połączenie jest bezpłatne. Pomoc ta jest dostępna dzięki projektowi Ministerstwa Zdrowia-Teleplatformie pierwszego kontaktu (TPK) i jest dostępna w języku ukraińskim.

TPK działa w dni powszednie od godziny 18 do 8 rano następnego dnia, w weekendy i święta przez całą dobę. W ramach TPK obywatele Ukrainy mogą uzyskać:

  • doradztwo medyczne;
  • e-recepta;
  • e-skierowanie do przychodni;
  • elektroniczne skierowanie do szpitala;
  • skierowanie do testu koronawirusa.

Co zrobić, gdy lekarz i pacjent mówią różnymi językami?

 Ministerstwo Zdrowia uruchomiło aplikację LikarPL, która ułatwi obywatelom Ukrainy komunikację podczas konsultacji lekarskiej. Aplikację można znaleźć pod adresem: https://likar.mz.gov.pl

Aplikacja pozwala pacjentowi na szybką komunikację z lekarzem i zdiagnozowanie choroby.

Składa się z dwóch modułów – dla pacjenta i dla lekarza. Moduł pacjenta posiada specjalną ankietę do wprowadzania podstawowych danych o danych osobowych oraz skarg na zdrowie. Ankietę można wypełnić w języku ukraińskim, rosyjskim, polskim i angielskim.

Po wypełnieniu ankiety należy wpisać jej indywidualny numer. Numer ten podaje pacjent podczas wizyty u lekarza, który otwiera aplikację i korzysta z części modułu dla lekarzy.

Dzięki aplikacji podczas konsultacji lekarskiej ukraiński / rosyjski zostanie przetłumaczony na polski, A Polski na ukraiński / rosyjski. Aplikacja ma możliwość nagrywania głosu, a następnie tłumaczenia, co zapewnia skuteczną komunikację między lekarzem a pacjentem podczas wizyty.

Zarówno ankietę, jak i zapis rozmowy można wygenerować w formacie pdf i wydrukować.

Życzymy ci zdrowia i aby te informacje miały dla ciebie jedynie charakter informacyjny.

Fot. pixabay.com