Польща | PolskaРобота | Praca

   Кожен четвертий біженець працездатного віку знайшов роботу [UA/PL]

0
Поширень | Udostępnień

У базі даних  PESEL зареєстровано 400 тис. осіб з України працездатного віку; понад 100 тис. з них, тобто кожен четвертий, вже офіційно працює в Польщі, – заявив у суботу заступник міністра внутрішніх справ Польщі, уповноважений уряду у справах біженців з України Павел Шефернакер.

Шефернакер, заявив, що Уряд Польщі разом з іншими партнерами працює над розробкою системного рішення, яке надасть змогу біженцям з України адаптуватися і стати самостійними в Польщі.

Також він зазначив, що дуже велика частина біженців вже стали самостійними. «Наприклад, серед тих українців, які приїхали до Польщі після 24 лютого, вже понад 100 тис. легально працюють в Польщі, а в базі PESEL  зареєстровано було понад 400 тис. людей працездатного віку, що означає, що кожен четвертий біженець працездатного віку працевлаштований. Це явище світового значення, коли мова йде про біженців. Такого прикладу не було ніде», – підкреслив він.

Павел Шефернакер зазначив, що біженці самостійно намагаються винайняти житло. При цьому він запевнив, що як і раніше, працюють центри від державних організацій, уряду і місцевого самоврядування, де можна розмістити десятки тисяч осіб.

Він зауважив, що Польська Республіка досі не отримала жодних коштів від Євросоюзу, які могла б використовувати для допомоги біженцям з України. «Нагадаю, що у випадку минулих міграційних криз і Греція, і Туреччина отримували мільярди євро», – додав Шефернакер і нагадав, що Польща пропонує створити додатковий фонд Євросоюзу для допомоги біженцям з України.

[PL] Szefernaker: co czwarty uchodźca w wieku produkcyjnym podjął pracę

W bazie PESEL mamy zarejestrowanych 400 tys. osób z Ukrainy w wieku produkcyjnym; ponad 100 tys. z nich, czyli co czwarta osoba, legalnie pracuje już w Polsce – powiedział w sobotę wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker.

Szefernaker, który w sobotę był gościem Polsat News, zwrócił uwagę na potrzebę wypracowania rozwiązania systemowego, nad którym rząd pracuje z innymi partnerami tak, żeby osoby, który uciekły przed wojną z Ukrainy do Polski mogły się tu zaadaptować i usamodzielnić.

Dodał, że bardzo duża część tych osób już się usamodzielnia. „Dla przykładu ponad 100 tys. osób legalnie już pracuje w Polsce, z tych które przybyły do Polski, a mamy w bazie PESEL ponad 400 tys. osób, które są w wieku produkcyjnym co znaczy, że co czwarty uchodźca, który jest w wieku produkcyjnym podjął pracę. To jest ewenement na skalę światową jeżeli chodzi o uchodźców na świecie. Nie było nigdzie takiego przykładu” – podkreślił.

Szefernaker zaznaczył, że uchodźcy z Ukrainy w Polsce się usamodzielniają i starają się wynająć mieszkanie. Zapewnił jednocześnie, że w dalszym ciągu istnieje kilkudziesięciotysięczna rezerwa miejsc w różnego rodzaju ośrodkach należących spółek skarbu państwa, rządu i samorządu, gdzie można zakwaterować te osoby.

Przypomniał, że Polska do tej pory nie dostała żadnych środków z Unii Europejskiej, które mogłaby wykorzystać na pomoc uchodźcom z Ukrainy. „Przypominam, że w przypadku kryzysów migracyjnych z przeszłości, zarówno Grecja, jak i Turcja otrzymały miliardy euro” – mówił.

Dodał, że Polska proponuje, by utworzyć dodatkowy fundusz Unii Europejskiej na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

regiony.pap.pl

Яка твоя реакція? | Jaka jest twoja reakcja?

Дай відповідь | Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.